Z archiwum 2014: XVII Spotkanie Tradycji Wielkanocnych

Drukuj

wielkanoc 2014Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. Obchodzone są na pamiątkę śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Obchody Wielkanocy na ziemiach polskich mają bardzo długą tradycję. Z każdym dniem Triduum Paschalnego związane są odrębne zwyczaje, które mogą różnić się pomiędzy poszczególnymi regionami Polski.

Na ziemi kłodzkiej, zwyczajem już tradycyjnym stała się cykliczna impreza przedświąteczna "Spotkania tradycji wielkanocnych". Ideą spotkań jest aktywizacja środowiska wiejskiego, promocja kultury ludowej, a w szczególności pokazanie tradycji i dziedzictwa narodowego.

W tym roku odbyły się one 5 kwietnia (sobota) w Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Kłodzku na hali sportowej. Organizatorem spotkania był Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu wspólnie z Miastem Kłodzko. Łącznie wystawiono ponad 80 stołów!

Gmina Kłodzko reprezentowana była przez przedstawicieli aż 23 wsi: KGW Żelazno, KGW Ołdrzychowice Kł., KGW Stary Wielisław, KGW Wojbórz, Rada Sołecka Romanowo, KGW Piszkowice, KGW Kamieniec, KGW Krosnowice, KGW Starków, Sołectwo Szalejów Dolny, KGW Ruszowice, KGW Wojciechowice, KGW Bierkowice, KGW Wilcza, KGW Roszyce, Rada Sołecka Szalejów Górny, Rada Sołecka w Podzamku, KGW Jaszkowa Górna, Rada Sołecka Marcinów, Stowarzyszenie Wiedza i Edukacja Środowiska Łączna oraz KGW z zaprzyjaźnionych gmin z Dobieszowic i Zbąszynia.

Bogactwo wielkanocnych potraw mogło przyprawić o zawrót głowy. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały tradycyjne świąteczne przysmaki. Pokazały także, jak ozdabiają stoły wielkanocne i pochwaliły się swoimi pisankami, palmami i stroikami wielkanocnymi. Goście podziwiali świątecznie przystrojone stoły uginające się od świątecznego jadła. Centralne miejsce zajmowały na nich koszyki wielkanocne z tradycyjnymi wielkanocnymi potrawami. Pyszniły się mazurki, wszystkie pokryte warstwą lukru w różnym kolorze lub czekoladą i fantazyjnie udekorowane.

Były oczywiście babki – będące osobliwością polskiej kuchni. A wśród nich wyrośnięte baby drożdżowe i piaskowe. Serniki i paschy – przepyszne wielkanocne specjały z sera i bakalii. A także pieczone z ciasta zajączki i baranki. Nie mogło zabraknąć wielkanocnego żuru gotowanego na wędzonce lub wywarze z białej kiełbasy, którego nieodzownymi dodatkami są jajka gotowane na twardo i pokrojona biała kiełbasa. Do tego oczywiście domowy chleb pieczony na zakwasie lub na drożdżach. Wśród tradycyjnych dań znalazły się oczywiście jajka w różnej postaci, a także bogato zdobione pasztety, pieczenie, galarety i galantyny.

Atrakcją były nie tylko bajecznie kolorowe, pełne przysmaków stoły wielkanocne, ale również występy zespołów śpiewaczych. Gminę Kłodzko reprezentował zespół "Lajkonik" oraz "Marzenie". Rozstrzygnięto konkursy na: najładniejszą pisankę, palmę oraz baranka wielkanocnego oraz konkurs dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych na najładniejszą kartkę wielkanocną.

Jednym z ważniejszych momentów podczas imprezy było uroczyste wręczenie przez Wójta Gminy Kłodzko Stanisława Longawę oraz Przewodniczącego Rady Gminy Kłodzko Zbigniewa Tura listu gratulacyjnego wraz z upominkiem Pani Marcie Brogowskiej - sołtys ze Starego Wielisławia, która w marcu br. otrzymała tytuł „Sołtysa Roku 2013”
Kolejnym kluczowym momentem, na który zebrani tak wyczekiwali było wręczanie nagród za „Najładniejszy stół” co było ukoronowaniem ich trudu i pracy włożonych w ich przygotowanie. Każdy ze stołów był piękny i bogaty i tak:
Wójt Gminy Kłodzko Stanisław Longawa postanowił wręczyć dwa czeki finansowe o wartości 500zł każdy dla KGW Szalejów Górny i KGW Piszkowice.

Przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Zbigniew Tur postanowił wręczyć dwa czeki finansowe o wartości 200zł każdy dla KGW z Podzamka i KGW Wojciechowice.

KGW Żelazno otrzymało Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marka Sawickiego

KGW Jaszkowa Górna otrzymało Nagrodę od Lidii Geringer de Oedenberg - posła do Parlamentu Europejskiego w postaci wyjazdu dla 1 osoby do Brukseli

KGW Stary Wielisław otrzymało Nagrodę Dyrektora PKO BP Tadeusza Bisa

KGW Wojbórz otrzymało Nagrodę Prezesa Zarządu Powiatowego PSL Ryszarda Niebieszczańskiego.

KGW Ołdrzychowice Kł. otrzymało Nagrodę Kancelarii Notarialnej Urszula Makarska

KGW Krosnowice otrzymało Nagrodę Burmistrza Miasta Kłodzko Bogusława Szpytmy